Roller Derby to najszybciej rozwijający się sport drużynowy kobiet na świecie. Od 2001 roku, kiedy to powstała obecna wersja tego sportu na wrotkach, na całym świecie założonych zostało już ponad 1500 lig Roller Derby i pojawia się coraz więcej głosów o możliwości obecności tej dyscypliny na Olimpiadzie w 2020 roku.
W latach 30stych ubiegłego wieku wyewoluował on z wyścigów wrotkowych na owalnym, pochylonym torze. Największą popularność Roller Derby zyskało jednak w latach 70tych, dzięki reżyserowanym widowiskom telewizyjnym, gdzie drużyny kobiet na wrotkach ścigały się, w międzyczasie podstawiając sobie nogi i szarpiąc się za włosy. Dopiero z początkiem nowego tysiąclecia, grupa dziewczyn z Teksasu nadała nowy kierunek rozwoju tej dyscyplinie, stawiając na typowo sportowe aspekty gry.
Mecz Roller Derby: lata 50-te
Mecz Roller Derby, Humboldt Roller Derby VS San Diego Derby Dolls, 2010
Roller Derby przyciąga kobiety ze wszystkich środowisk i w każdym wieku: studentki, pracowniczki korporacji, lekarki, matki, aktywistki. Duża część z nich nie miała nawet wrotek na nogach, zanim nie przystąpiła do swojej drużyny, nauka odbywa się przy dużym wsparciu derbowej społeczności. Ten swoisty sport to również możliwość samorealizacji, przekraczania własnych barier, znalezienia miejsca dla siebie i nawiązania mnóstwa nowych przyjaźni.
W 2007 roku powstała również liga mężczyzn, na całym świecie coraz popularniejsze stają się również mecze koedukacyjne.
Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej drużyn, do których można dołączyć w każdej chwili lub zgłosić się o pomoc przy utworzeniu swojej - Najprężniej działające drużyny w Polsce.